Zlatá Zuzana

 

Skláreň Zlatno, po vojne začlenená do národného podniku Stredoslovenské sklárne, sa špecializovala na sklo pre každodennú spotrebu. Výrobky boli pre zvýšené nároky domáceho trhu na kvantitu tvarované účelne a triezvo. A v týchto podmienkach bola vyrobená dnes už legendárna Zlatá Zuzana.

Jej vynálezcom bol sklársky majster Jozef Staník (1908 – 1986) zo Zlatna. Po tom, čo sa vyučil na Slovensku a v Čechách, sa v roku 1952 sa vrátil do Zlatna. A od roku 1954 tu začal pracovať na vývoji nápojovej súpravy, neskôr známej pod menom Zlatá Zuzana. Navrhol špeciálne kliešte, ktorými v spodnej časti pohárika vytvaroval dnes už legendárny tvar guľôčky obtekanej z troch strán sklom. Čaro pohára spočívalo v kombinácii ladného tvaru so zlátenou guľkou v stopke a zlatým pásikom na okraji kalicha. Ako prvé sa začali v roku 1956 v Zlatne vyrábať poháre na šampanské zelenej farby. Spočiatku guľôčka v stopke nebola zlátená, onedlho však k zláteniu tekutým zlatom došlo. Ďalšou zaujímavosťou je, že meno súprave dali zákazníci v Montreale po manželke jedného z obchodníkov, ktorý ju predával v Kanade.

Zlatá Zuzana bola predstavená aj na svetovej výstave Expo´58 v Bruseli, kde upútala náležitú pozornosť. Stala sa symbolom známeho bruselského smeru v dizajne skla v Československu. Súprava bola vyrábaná vo viacerých verziách na rôzne druhy alkoholických nápojov, ako likér, víno, grappu, pivo, koktail, cherry, brandy a na sekt.Vyrábala sa v čírej, modrej, ružovej, fialovej, tmavej dymovej, zelenej a žltej farebnosti. Zlatá Zuzana sa stala jedným z najlepšie predávaných servisov sklární Zlatno. Bola vyvážaná do celého sveta. Spočiatku sa vyrábala len v Zlatne, ale od roku 1971 aj v sklárňach v Katarínskej Hute a v Málinci. Dekorovala sa od 80. rokov aj farebným listrom v rozsahu uvedenej farebnej škály. Po skončení výroby v Zlatne ju vyrábali naďalej v sklárni v Katarínskej Hute. Celkovo sa odhaduje, že za 50 rokov sa vyrobilo približne päť miliónov kusov tohto servisu. Svojím dizajnom dodnes zdobí mnohé domácnosti a reprezentuje zašlú slávu slovenského dizajnu, ktorý oslovil celý svet.

Štefan Chrastina