Firmy po roku 1990

 

Odevný priemysel v Československu, po roku 1993 na samostatnom Slovensku, zažíval novú éru. Privatizácia sa stala symbolom ekonomickej transformácie. V roku 1990 došlo k dohode o ukončení činnosti RVHP a postkomunistické krajiny tak vstúpili na cestu trhovo orientovanej ekonomiky. Časť domácich inštitúcií, podnikov a vedecko-výskumných stredísk sa rozdelila na menšie prevádzky, veľká časť zanikla, pretože v nových podmienkach trhu už nenachádzali uplatnenie. Nové firmy začali produkciu viac diverzifikovať. Špecializovali svoje kolekcie pre konkrétnu cieľovú skupinu. V konkurenčnom boji o nižšiu cenu mnohé z nich postupne presunuli svoju výrobu mimo nášho územia, najmä do Ázie.  

S výrobou športového odevu sa presadzujú napríklad Trek Sport, Northfinder či Zajo.

V roku 1993 vznikla napríklad značkaZoe, ktorá ponúkala trendové kolekcie najmä pre mladšiu vekovú kategóriu. Neskôr vstúpila na trh výrazná značkaLifeline,produkujúca širokú ponuku ready tu wear, po roku 2003 presunuli svoju výrobu do Číny.

S odlišnou marketingovou stratégiou sa v posledných rokoch presadila značka Nehera, ktorá nadviazala na známu firmu medzivojnového Československa. Nová Nehera sa opäť registrovala na Slovensku v roku 1998, o reálnom vzniku firmy však môžeme hovoriť až od roku 2014. Svoju produkciu postavila na lokálnej výrobe, odkazujúc na tradíciu „made in Czechoslovakia“, avšak ich cieľovým trhom je Ázia. Svoje kolekcie prezentujú na Fashion Weeku v Paríži, po prvej sezóne získali odberateľov v Londýne, Miláne, Pekingu, Hongkongu, po prezentácii kolekcie jeseň – zima 2015/2016 pribudli Japonsko, Kórea, USA a Austrália. Rukopis značky udržuje istý purizmus. Jedinečné tvary s nadčasovým remeselným spracovaním sa prepájajú s kvalitou materiálov a atypickým strihovým riešením.

Dielo: Nehera - Asymetrická blúzka Bandy, sukňa Silva a pletená vesta

Zuzana Šidlíková