Pletenina (Marta Bošelová & Dana Kleinert)

 

1989: Dámske pleteninové spoločenské šaty od Marty Bošelovej vznikli v roku 1989. Rafinovaná silueta so spustenými ramenami sa smerom nadol zužuje a ponúka hlboký výstrih na chrbte v tvare V. Svojou zemitou farebnosťou a výtvarným, mimoriadne maliarskym rukopisom preneseným do pleteniny, sú zaujímavým príkladom tejto techniky. V 80. rokoch 20. storočia boli pleteninové odevy témou výtvarného experimentu, patrili k prvým príkladom odevov predávaných popri dielach výtvarného a úžitkového umenia v Diele. Okrem Marty Bošelovej sa tejto technike venovali aj Michaela Klimanová-Trizuljaková či Dana Vodová.

Marta Bošelová sa počas štúdia na VŠUP v Prahe venovala najmä tkaniu, veľmi rýchlo však podľahla pleteniu na pletacom stroji. Po absolvovaní školy bola zamestnaná ako návrhárka v ÚBOK-u Bratislava v odbore bytového textilu. Po roku 1986 pracovala ako výtvarníčka v slobodnom povolaní. Jej pletacie experimenty boli založené najmä na kombinovaní hrubých priadzí s tenkými, dôležitou vlastnosťou jej modelov bola transparentnosť a jednoduchý strih, aby vynikla štruktúra úpletu.

2012: Odev Dany Kleinertovej z kolekcie The Eraje príkladom variabilného, ľahko kombinovateľného a svojím spôsobom aj nadčasového oblečenia. Nositeľný je z oboch strán, niektoré odevné časti môžu dokonca meniť svoje určenie: zo sukne sa stávajú šaty, ale dá sa nosiť aj vo forme šálu. Kolekciu charakterizujú jednoduché strihy s dôrazom na textúru, vzor a štruktúru materiálu. Je inšpirovaná slovenskými ľudovými motívmi bez odkazu na konkrétny región, ako aj prenesením dekóru z pôvodnej techniky výšivky do novej techniky pleteniny.  Kolekcia vznikla v spolupráci s nitrianskou pletiarskou firmou SG Trading, kde boli realizované prototypy a pletená časť kolekcie. Šité odevné diely a doplnky boli vyhotovené v ateliéri autorky v Bratislave. Prototypová kolekcia obsahovala približne 60 kusov, vrátane doplnkov. Kolekcia získala Národnú cenu za dizajn v roku 2013 a stala sa vôbec prvou víťaznou kolekciou odevnej dizajnérky v histórii súťaže. Dana Kleinert je absolventka textilného dizajnu na VŠVU v Bratislave. Svoju značku si založila v roku 2001. V súčasnosti sa venuje najmä organizovaniu rôznorodých vzdelávacích a prezentačných aktivít v rámci Slovak Fashion Council-u.

Zuzana Šidlíková