Večerné šaty (Styl Praha & Boris Hanečka)

 

1957: Plesové šaty z hodvábneho tylu pochádzajú zo salónu Styl v Prahe. Styl vznikol z renomovaného salónu Rosenbaum a nakupovali tu nielen dôležité osobnosti pražského politického či kultúrneho sveta – herečky a manželky prezidentov, ale salón bol dôležitý aj pre mnohé klientky zo Slovenska. Ňuta Červeňanská využívala ponuku salónu už krátko po skončení druhej svetovej vojny, keď bol jej manžel Ján vymenovaný za mimoriadneho profesora ortopédie a prednostu Ortopedickej kliniky v Bratislave. Šaty zakúpila na ples pre svoju osemnásťročnú dcéru Ivu, po vydaji Mojžišovú.

Až do roku 1960 tu bol činný ako návrhár Niko Pauzdr, v roku 1956 nastúpila Jana Novotná a v roku 1968 ju vystriedala Zdena Bauerová. Bauerová dvakrát ročne navrhovala kolekciu zhruba sedemdesiatich modelov. Okrem toho sa napĺňali predstavy klientov i v samostatných zákazkových modeloch. Tunajší zákazníci mali výnimočné možnosti ponuky materiálov, ktoré sa dodávali v malých množstvách z Francúzska, Nemecka či Talianska. 

2014: Spoločenské šaty, provokatívne priehľadné a étericky zmyselné, z dielne Borisa Hanečku, boli predstavené na módnej šou Elesko v Nitre. Minimalizované riešenie šiat z hodvábnej organzy je založené na pravidelných prešívaných skladoch a hre s transparentnosťou.

Boris Hanečka je absolventom Ateliéru odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2005) a od jej ukončenia sa zapája do realizácie privátnych zákaziek a autorských kolekcií, ale rovnako má za sebou niekoľko kolekcií, ktoré vznikli v spolupráci s priemyslom. (Lifeline, Makyta, Nehera). Hanečka spĺňa v našom prostredí predstavu dizajnéra – couturiéra, jeho módne prehliadky sú často konceptuálnou hrou či pohybovým divadlom, v jeho fotografiách (najmä s Jakubom Klimom a Jakubom Gulyásom) nechýba príbeh. Pracuje s odkazmi historických strihov, ľudovými prvkami, ale i citáciami z výtvarného umenia. Jeho tvorba je charakteristická kvalitnými materiálmi a zmyslom pre detail. Na príprave kolekcií spolupracoval s viacerými návrhármi, napríklad s Hanou Převrátilovou, či Danou Voda.

Zuzana Šidlíková