Športový odev (OZKN & Zajo)

 

Sedemdesiate roky 20. storočia: Zimná bunda s lyžiarskymi nohavicami bola vyrobená v Odevných závodoch kpt. Nálepku v Prešove. Dlhé čierne nohavice zateplené vatelínom majú traky, sú prešívané a stiahnuté na gumičku. Bunda – červeno-čierna na zips, má aj malé uzavreté vrecká a v golieri schovanú tenkú šuštiakovú kapucňu. Tento komplet na svoje obdobie ponúkal funkčné riešenie s inovatívnymi prvkami, ktorý sa využíval na zimné športy.

Podnik pod svojím názvom fungoval od roku 1953. Okrem centrálneho závodu v Prešove mal pobočné prevádzky v Košiciach, Michalovciach, Lipanoch, Svidníku a neskôr v Humennom. OZKN bol orientovaný najmä na výrobu detského ošatenia, pracovného oblečenia, ale aj odevu na voľný čas a šport. V rámci Československa bol výnimočný aj preto, že začal produkovať licenčné džínsové výrobky značky Lee Cooper.

2016: Zimná bunda a nohavice značky Zajo sú ideálnym oblečením na zimné športy. Sú ušité z priedušného vodovzdorného materiálu, ktorý je zároveň elastický. Všetky švy a zipsy sú zabezpečené proti vode. Teplo zaisťuje nadýchaná výplň LoftPlus. Zatiahnutá kapucňa a sťahovanie v páse a rukávy s elastickou vnútornou manžetou ochránia pred vetrom a zimou. Rovnako nohavice sú pohodlné a prakticky strihovo riešené, s dvoma vreckami na zips. V dolnej časti sú spevnené materiálom Cordura®, takže majú ochranu pred poškodením lyžiarkami, či hranami lyží. Nohavice aj bunda majú integrovaný RECCO® Rescue System, čip, ktorý umožní vyhľadať lyžiara pod snehom, napríklad pri lavínach.

Spoločnosť ZAJO bola založená v roku 1996 Jurajom Králikom a spočiatku sa orientovala najmä na výrobu klasických turistických nohavíc, známych ako „golfky“. Postupne v ponuke pribúdali ďalšie typy voľnočasového oblečenia na rôzne aktivity spojené s prírodou a športom. Pribudla aj výbava pre turistov-cestovateľov – batohy či stany. V nových kolekciách sa presadzujú špičkové materiály a galantérne súčasti od renomovaných spoločností, ako sú Polartec, eVent, Sympatex, Schoeller, YKK, Riri. Značka Zajo oblieka a spolupracuje na vývoji svojich produktov so známymi športovcami a horolezcami, ako sú napríklad David Klein a Juraj Koreň. V súčasnosti sa značka predáva vo vyše šesťdesiatich predajniach na Slovensku a má zastúpenie vo viac ako 17 krajinách sveta. Spoločnosť ZAJO sídli v Galante, kde v oddelení vývoja pracujú traja dizajnéri.

Zuzana Šidlíková