Novoročné pozdravy

 

Dielo mesiaca január 2020

Veľkú kolekciu (nielen) vlastných novoročných prianí z 60. až 90. rokov 20. storočia daroval Slovenskému múzeu dizajnu grafický dizajnér a ilustrátor Jan Meisner. Je autorom P. F. ? 1968 s Dedom Mrázom držiacim samopal v ruke; ženou s rybím chvostom (P.F. 67); rozkladacej novoročenky s motívom troch psov (P.F. 1985) a P. F. 1981, kde veľké zviera hľadí na postavu mužíka stojacom na jeho chvoste.

Miroslav Cipár svoju novoročenku Pour Feliciter – Pre šťastie 1978 vyplnil bohatou ilustráciou s bratislavskou architektúrou v tvare hudobných nástrojov, ktorú doplnil o postavy hudobníkov. Kaligrafické novoročné prianie do roku 1982 na svetlozelenom papieri poňal ozdobne a takmer nečitateľne. Ivan Popovič humorne spracoval P. F. 1973 s dvoma komiksovo nakreslenými portrétmi (jeden s rukou a druhý bez nej).

Zoltán Salamon na kartičku P. F. 1984 pripevnil papier v tvare šípky s nakreslenými postavami, ktoré svojimi pohybmi a rôznymi polohami vytvárajú dovedna slovo V P R E D. Minimalistické prianie do nového roka spracoval Eduard Antal technikou slepotlače na biely podklad, kde realizoval geometrický znak a písmená P. F. 88. P. F. 1987 od Ľubomíra Longauera s autoportrétom s odhalenou hruďou s číslom 29 (odkaz na výtvarnú Skupinu 29, ktorej bol členom i zakladateľom).

Ďaľšou "péefkou" je jedna z mnohých čiernobielych geometrických variant novoročeniek od Petra Rollera z roku 2002 (každá mala svoj vlastný názov, napríklad „Archív monológov“). Novoročenka od Karola Rosmányho s nápisom ČSSR P. F. 90 s jedným padnutým písmenom S reaguje na politické aj spoločenské zmeny v roku 1989.

Silvia Kružliaková