Syntetické materiály v textilnom priemysle

 

Syntetické vlákna sa stali v 20. storočí synonymom novej éry, začali konkurovať vláknam získavaným zo zvierat a rastlín. Viskóza – nazývala sa aj umelý hodváb (rayon) – bola prvým syntetickým vláknom vyrobeným pre textilný priemysel. Neskôr sa začala rozvíjať aj výroba syntetických vlákien na báze polymérov získavaných najmä z uhlia, ropy a dechtu. Pretláčaním cez jemné otvory pri pôsobení tepla tak vznikajú vlákna. Prvé umelé syntetické vlákno nylon bolo vyvinuté vo firme Du Pont v roku 1938, uplatnilo sa najmä na kultové „nylonky“. Bolo lacnejšie než hodváb, vďaka elasticite „nylonky“ navyše boli hladké a lesklé. Neskôr sa vlákno využívalo i na šaty a spodnú bielizeň.

Na Slovensku siaha výroba prvých syntetických vlákien – ešte na prírodnej báze – do roku 1921 do závodu Slovenský hodváb Senica. Výroba viskózy v ďalšej dekáde je spojená predovšetkým s podnikom Tomáša Baťu, ktorý založil svoj závod v roku 1934 vo Svite pod Tatrami. V období 40. rokov dochádza k výraznejšiemu rozvoju výroby chemických vlákien.

Výroba viskózovej striže sa rozbehla aj v bratislavskom závode Vistra, ktorý patril pod podnik Dynamit-Nobel, v roku 1942. V druhej polovici 20. storočia zohrali syntetické materiály dôležitú rolu v demokratizácii módy, nové vlákna sa stali lacné a cenovo dostupné, čo bolo rozhodujúce pre rozvoj konfekčnej výroby. V Československu sa polyamidový hodváb produkoval od 50. rokov, k výraznejšiemu rozmachu výroby však došlo až v závere dekády a najmä v 60. rokoch. Typ nového syntetického vlákna s obchodným názvom silon sa začal vyrábať v podniku Silon (Planá nad Lužnicou).

Výroba polyesteru sa v našich závodoch začala na konci 50. rokov pod názvom svitlen. Začiatkom 60. rokov sa na trh dostal najznámejší zmesový materiál na polyesterovej báze – s obchodným názvom tesil, ktorý bol mimoriadne obľúbený. Neskôr k nemu pribudli novinky, ako krimplen či diolen. Nové polyesterové vlákno slotera sa vyrábalo aj v podniku Slovenský hodváb v Senici. Rôzne typy syntetických a zmesových tkanín vyrábali viaceré podniky, napríklad Textilana (Liberec), Hedva (Moravská Třebová), pletené polyamidové ošatenie realizovali v závode Jitex (Písek) atď., v rámci územia Slovenska patrili k zásadným podnikom Chemlon (Humenné), silonová bielizeň vznikala v Trikote (Vrbové), zmesové tkaniny napríklad v Poľane (Lučenec), Slovene (Žilina), ale aj v Merine (Trenčín).

Zuzana Šidlíková