Makyta Púchov

1949
 

Firma Arnošta Rolného začala výrobu v roku 1939 pod názvom Prvá slovenská továreň odevov, úč. spol. Bratislava so 150 zamestnancami v Žiline, od roku 1944 odštartoval svoju činnosť závod v Púchove. Po znárodnení v roku 1946 prebiehala reorganizácia, najskôr bol podnik začlenený do závodu Slovena a o dva roky sa zaradil pod n. p. Odeva. Už v roku 1949 však došlo k opätovnému odčleneniu, a tak v Púchove mohol vzniknúť samostatný podnik s názvom Makyta, s pobočnými prevádzkami v Žiline a Sučanoch. V roku 1958 sa začlenil do podniku aj bývalý závod v Bytči a v roku 1960 novovybudovaný závod v Námestove.


Výroba bola orientovaná na výrobu dámskych a dievčenských odevov. Do konca 80. rokov pracovalo v podniku okolo 5 500 pracovníkov, ktorí ročne vyprodukovali viac ako tri a pol milióna kusov odevov, z toho na export bolo určených 46 % produkcie. Výrobky podniku si obliekali ženy v ZSSR, NDR, MĽR, NSR, Anglicku, Fínsku, Dánsku, Nórsku, Kanade, USA a ďalších štátoch. V roku 1978 podnik zamestnával osem návrhárok. Veľké odevné podniky mali to šťastie, že vybraní návrhári neboli pri poznávaní aktuálnych módnych trendov obmedzení len na cestovanie do pražského ÚBOK-u, ale bolo im umožnené navštíviť aj zahraničné veľtrhy.


V 90. rokoch bola Makyta privatizovaná. Produkciu odevov na čas zastúpila najmä výroba textilných komponentov pre automobilový priemysel (Volkswagen, Audi či Peugeot). Napriek všetkým komplikáciám odevná výroba v podniku pretrvala dodnes. Odevmi vlastnej značky sa však podnik môže prezentovať len málo, väčšina výroby nám zostáva skrytá – realizuje sa totiž pre zahraničné firmy (Armani, Prada, Versace, Valentino, Max Mara atď.). V roku 2012 podnik uviedol až 90 % z produkcie šitej pre zahraničný trh. Niektoré kolekcie značky Makyta boli v minulosti výsledkom spolupráce so známymi návrhármi, zarezonoval napríklad projekt s Josefom Ťapťuchom či Borisom Hanečkom. Kvalita krajčírov a technológov je v posledných rokoch atraktívna napríklad aj pre domácu značku Nehera.


Zuzana Šidlíková